Our School

West Hernando Staff Directory

Carmen Aguiar

Bookkeeper/Principal's Secretary

Ashlyn Aitken

Paraprofessional - ESE 1-on-1

Cindy Allen

Teacher - Language Arts

Shilah Anderson

Teacher - ESE

Lorraine Armstrong

Teacher - Math

Michele Atchison

School Psychologist

Julia Au Lemus

Environmental Services Tech I

Danielle Bassett

Paraprofessional - ESE 1-on-1

Tawana Basso

Teacher - Language Arts

Lisa Bishop

Paraprofessional - ESE 1-on-1

Lori Borchardt

Staffing Specialist

Michelle Braithwaite

Secretary II

Damion Bravo

Teacher - ESE Inclusion

Jessica Brendlinger-Buse

Teacher - Social Studies

Stephanie Brijbag

Behavior Specialist

Joseph Bristol

Teacher - Social Studies

Alison Brothers

Speech/Language Pathologist

Melissa Chance

Paraprofessional - Clinic

Trevison Clark

Teacher - Science

Michelle Davey

Teacher - Intensive Reading

Amy Defilippis

Teacher on Administrative Assignment

Vicki Eng

Teacher - ESE Inclusion

Karen Farber

Teacher - Math

Suzanne Faulk

Teacher - ESE

Melanie Fielder

Teacher - Assessment

Virginia Gaustad

Teacher - P.E.

Carrie Gournaris

Teacher - Intensive Math

Le'Shaun Gray

Paraprofessional - ESE

Donna Greene

Food & Nutrition Assistant Manager

Chris Healy

Principal

Joseph Heidler

Teacher - Science

Tyrone Hill

Athletic Coach

Emily Hitaffer

Teacher - Social Studies

Tiffany Howland

Teacher - Math/Algebra

Lyndell Hudson

Teacher - ESE Inclusion

Beverly Hunter

Environmental Services Tech II

Bernice Irizarry

Secretary II

Susan Jackson

Title I Facilitator

Andrew Johnson

STEM Coach - Title I

Brittany Johnson

Teacher - Environmental Science

Babette Kelly

Food & Nutrition Manager

Debbie Kelly

Teacher - Art

Louise Kidd

Paraprofessional - ESE

Susan King

Teacher - Math

Carmon Laferty

School Health Professional

Dana Langworthy

Teacher - Language Arts

Kristi Langworthy

Teacher - ESE Support

Amanda Lawson

Teacher - Social Studies

Mayra Leon

Paraprofessional - ESOL

Jason Lied

Environmental Services Tech I

Jowatha Maner

School Social Worker

Dan Marcinowski

Computer Lab Manager - Title I

Chloe Maybruch

Literacy Coach - Title I

Rene Mendoza

Teacher - Social Studies

Yeline Montes Amador

Environmental Services Tech I

Timothy Murphy

Teacher - ESE

Kimberly Nash

Paraprofessional - ESE

Deedra Nisbet

Teacher - Language Arts

Abigail Oliver

Teacher - Language Arts

Rosa Pease

Teacher - ESOL

Debra Pilla

School Social Worker

David Pribil

Teacher - Math

Susan Pribil

Teacher - Science

Amanda Price

Teacher - ESE

Lysandra Rae

Certified School Counselor

Patrick R Rastatter

Teacher - P.E.

Arlene Rodriguez

Teacher - Science

Bruce Royce

Paraprofessional - ESE

Douglas Ruhlig

Teacher - Intensive Reading

Julie Schaefer

Paraprofessional - ESE 1-on-1

Michelle Schmidt

Secretary II

Brett Schwinge

Teacher - ESE Inclusion

Laura Scott

Teacher - ESE Inclusion

Kristie Selevitch

Teacher - Science

Julie Shuster

Paraprofessional - ESE

John Siebels

Teacher - Math

Laura Sieffert

Teacher - Language Arts

Jennifer Steele

Teacher - Intensive Math

Kenneth H Supple

Teacher - ESE

Kenneth M Supple

Paraprofessional - P.E.

Renee Supple

Teacher - ESE Inclusion

Stacey Swihart

Assistant Principal

Joshua Tavana

Teacher - Music

Robyn Torres

Data Entry Operator

Dana Wielk

Environmental Services Tech III

Carrie Wondrash

Paraprofessional - ESE

Megan Woods

Teacher - Digital Graphics

This site provides information using PDF, visit this link to download the Adobe Acrobat Reader DC software.